MeniEN
Zapri meni
Filmi in oder

Kristina Glojek: Onesnaženost zraka

Epizoda 18, 21/01/2025

Z dr. Kristino Glojek se pogovarjava o njenem večmesečnem merjenju zraka v idilični slovenski vasi, kamor si sredi zime meščani tako želimo, da bi zadihali s polnimi pljuči. Izkazalo se je, da je zrak prav tako onesnažen. Kako lahko pride do česa takega in kaj lahko storimo, pa v tem podkastu.

Dr Kristina Glojek je raziskovalka Centru za raziskave atmosfere Univerze v Novi Gorici in asistentka na študijskem programu Okolje na tej univerzi. Trenutno zaposlena kot podoktorska raziskovalka na inštitutu za okoljevarstvene raziskave in raziskave voda (IDAEA-CSIC) v Barceloni pri projektu Air Phonema, namenjenem proučevanju onesnaženosti zraka z novimi matrikami. Njeno delo so meritve onesnaženosti zraka z delci, zlasti visoko ločljivostne meritve, njihova analiza in s tem določanje njihovega izvora oz. vira ter izpostavljenosti. Podatke pridobiva na različnih žariščih onesnaženja v Sloveniji in v Evropi.
(Pre)skok na temo onesnaženosti zraka se je zgodil v času doktorata, ki ga je opravila na Oddelku za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani pod mentorstvom izr. prof. dr. Mateja Ogrina. Pravi, da so se najboljše stvari zgodile nepričakovano – doktorat in proučevanje delcev v zraku. V času zaposlitve na Oddelku je predavala pokrajinsko ekologijo in sodelovala pri fizičnogeografskem terenskem delu. Pred tem pa je sodelovala v projektih CIPRA Slovenije in CIPRA International ter ekološkem inštitutu Erico d.o.o. Vmes je počela še kar nekaj drugih, popolnoma drugačnih del, ki pa so ji vsa prinesla dragocene izkušnje.

Avtor fotografije: Miha Markelj

__________________________________

Kazalo

0:00 – Uvod

1:50 – Geografinja, ki raziskuje zrak

5:40 – Svež zrak na podeželju?

10:30 – PM delci

20:50 – Slab zrak lahko vidimo

24:15 – Suha ali mokra drva

28:20 – 999 PM delcev

33:35 – Ignoranca lokalnega prebivalstva

37:10 – Pravi Slovenec kuri drva

44:20 – Dimnikarji delijo pohvale

45:45 – Uporaba filtrov

49:20 – Vpliv zraka na zdravje

__________________________________

Pomembna dejstva 

4:30 – Apnea: Prosto potapljanje (apnea) je trenutna ustavitev dihanja, ne pa tudi ostalih telesnih funkcij (vir: https://www.spz.si/pp-prosto-potapljanje-apnea-2/)

6:30 – raziskava je bila izvedena v vasi Retje v Loškem potoku.

6:40 – povezava na poročilo o študiji v Loškem potoku: https://acp.copernicus.org/articles/22/5577/2022/acp-22-5577-2022.html

7:20 – kraški potok: je večja kotanja na kraškem svetu, ki ima pretežno ravno dno, koder poteka kraški vodni vir (vir: https://sl.m.wikipedia.org/wiki/Kraško_polje)

9:00 – Emisije: odvajanje odpadnih snovi ali snovi, ki nastanejo kot stranski produkt, izpust (vir: https://fran.si/iskanje?View=1&Query=emisija)

9:50 – Temperaturni obrat oz. inverzija: pojav pri katerem temperatura z višino raste, namesto da bi padala. Tako v horizontalnih kot vertikalnih plasteh inverzije plini, smog, itd. ostanejo ujeti včasih za dalj časa (vir: https://www.eionet.europa.eu/gemet/sl/concept/12082).

10:30 – Trdni delec (PM) je izraz za prah, ki je prisoten v zraku v določenem obdobju. Najpogosteje se izvajajo v zadnjih letih meritve delcev premera 10 (PM10) in 2,5 (PM2,5) µm, ki so zdravju najbolj škodljive (vir: https://www.okolje.info/index.php/kakovost-zraka/trdni-delci).

13:10 – Inštitut Tropos: Inštitut za raziskave troposfere (The Leibniz Institute for Tropospheric Research – TROPOS)

13:35 – Aerosol d.o.o. podjetje za razvoj in proizvodnjo instrumentov, ki merijo onesnaženost zraka s črnim ogljikom.

13:44 – Inštitut “Jožef Stefan” (IJS) je vodilna slovenska raziskovalna institucija s sedežem v Ljubljani, ustanovljena leta 1949. 

23:20 – Oksidativni potencial je pomemben okoljski indikator škodljivosti delcev za zdravje. Je parameter, ki kaže vplive delcev na naše zdravje.

31:10 – MSCA: The Marie Skłodowska-Curie Actions so referenčni programi Evropske unije za doktorsko izobraževanje in podoktorsko usposabljanje.

31:15 – Projekt Katje Džepina s centra za atmosferske raziskave Univerze v Novi Gorici preučuje kakovost zraka v Sarajevu: https://ung.si/en/news/news/6323/the-university-of-nova-gorica-successful-in-the-marie-skodowska-curie-tender/

36:25 – Članek v Mladini: https://www.mladina.si/237624/slovenska-vas/

41:45 – V Sloveniji je skoraj pol milijona lastnikov gozdov. Kar 89 % zasebnih lastnikov ima v lasti manj kot 5 ha gozda oziroma skupaj 40 % vseh gozdnih zemljišč. Kumer, Peter: Lastniki gozdov v Sloveniji (2019).

43:10 – Policiklični aromatski ogljikovodiki so organske spojine sestavljene iz dveh ali več benzenskih obročev. So topni v maščobah in se nahajajo v nafti, premogu in katranu, nastajajo pa tudi kot stranski produkt pri nepopolnem izgorevanju biomase. 

43:50 – Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani

__________________________________________

Knjige omenjene v podkastu

Kumer, Peter: Lastniki gozdov v Sloveniji (2019).